OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V jižním Burgenlandu můžete ochutnat liščí víno. Název prý vznikl tak, že tamní muži po mohutné konzumaci tohoto speciálního moku huhlali jako sovy.

Jižní Burgenland, druhá nejmenší rakouská vinařská oblast, je multikulturní dodnes. Vedle Rakušanů zde najdete i Němce, Chorvaty a Maďary. Oblasti kolem městečka Güssing se také říká vinařská idyla. V každé obci sice dominuje jiná menšina, ale dokáží se domluvit na společné prezentaci i výrobě skutečného vinného unikátu jménem Uhudler.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Název údajně vznikl tak, že místní muži po mohutné konzumaci tohoto speciálního růžáku jenom huhlali jako sovy. Každopádně je to pití pro otrlé. Proti Uhudleru jsou kyselé vinné kuriozity od sousedů podávané pod názvem Cviček (Slovinsko) a Schilcher (Štýrsko) vinnými delikatesami. Moje podezření, že nejde o víno z obvyklé révy vinné (Vitis vinifera, rod Vitis, podrod Euvitis), potvrdil šéfredaktor rakouského vinařského časopisu Falstaff Peter Moser.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vinařský skanzen Heiligenbrunn

Je to skutečně víno připravené z přímoplodých hybridů vzniklých křížením s americkou révou liščí (Vitis labrusca) a Vitis riparia, které patří s 58 dalšími druhy do stejného podrodu Euvitis. Do Evropy se dostaly koncem 19. století, kdy byly zdejší vinohrady decimovány révokazem a americké hybridy mu odolávaly. Na podnože z nich se roubovaly ušlechtilé odrůdy, ale přímo z nich se víno nedělá. V Jižním Burgenlandu však americké hybridy Concord, Isabella, Elvira, Clinton, Ripadella a Noah zdomácněly a z jejich hroznů tam dělají růžovou směsku nazvanou Uhudler.

 

Z podnětu Spolku přátel Uhudlera je to dnes chráněná značka a smí být užívána pouze v okresech Jennersdorf, Güssing a Oberwart. Evropská unie tomuto vinnému unikátu dala výjimku do roku 2012, ale zdejší obyvatelé věří, že své oblíbené pití budou moci dělat i potom.

V hotelu PuchasPlus si s Vámi připije Josef Uhudlerem na přivítanou

V hotelu PuchasPlus si s Vámi připije majitel hotelu Josef Puchas Uhudlerem na přivítanou

Charakteristika: Zlí jazykové tvrdí, že název réva liščí získala od toho, že víno vyrobené z jejích odrůd má prk liščí nory, či dokonce moče. Každopádně je to víno chuťově i v nose zcela odlišné než to z ušlechtilých odrůd révy vinné – Vitis vinifera. Výrazná trpce kyselá chuť po prvním úleku může být příjemná a osvěžující, a kdo hledá, najde v chuti lesní jahody nebo černý rybíz. Víno má méně alkoholu a je určeno k běžnému pití jako mladé do roka po sklizni. Aby bylo přijatelnější pro nezkušené, míchají ho se sladšími sekty. I tak se však při ochutnávce charakteristické liščí znaky projeví.

 

 

Vinaři: Weingutt Hirschmann, Weingutt Erika u. Paul Grosz
Cena u vinaře: kolem 6-7 eur
www.puchasplus.at
www.stegersbach.at