U příležitosti 150. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších představitelů architektury moderny a purismu Adolfa Loosa, byla v prosincei zahájena v Muzeu uužitného umění (MAK) zajímavá výstava ADOLF LOOS SOUKROMÉ DOMY.
Světoznámý brněnský rodák Adolf Loos, jehož odkaz je živý dodnes, ovlivnil několik generací architektů. Názor, že architektura není umění, od Loose převzala celá generace funkcionalistů. Podobně jako jim záleželo i Loosovi na funkčním rozvrhu prostoru – jeho koncept tzv. raumplanu spočíval v uspořádání jednotlivých prostorů v různých výškových úrovních. Loos věřil, že účel stavby by měl určovat způsob, jakým bude stavba zpracována a postavena, a důrazně oponoval všem dekorativním slohům.
Když roku 1911 ohlásil svůj odchod z vídeňské Akademie
výtvarných umění Otto Wagner, obrátili se jeho studenti na Adolfa Loose s přáním, aby se ucházel o uvolněné místo. Loos místo toho založil vlastní soukromou školu, otevřenou pro pravidelné i mimořádné posluchače. Někteří z těchto následovníků se později stali Loosovými blízkými spolupracovníky. Další byli ovlivněni teoretickými pracemi nebo realizacemi tohoto evropského humanisty a architekta.
Od 8. prosince jsou soukromé domy navržené Loosem tématem v Muzeu užitného umění MAK. Výstava se nezaměřuje pouze na stavby realizované ve Vídni, ale hledí daleko za hranice Rakouska: do Paříže, kde Adolf Loos v roce 1927 plánoval vizionářský soukromý dům pro taneční legendu Josephinu Baker, což se však nikdy nestalo, do Čech i na Moravu.
Najdete tu kolem 100 architektonických návrhů, plánů, fotografií a modelů z archívu Adolfa Loose. Jde především o jeho soukromé obytné objekty: rodinné domky, vily a venkovská sídla pro buržoázní a židovskou klientelu, dále pro umělce a literáty. Jako kontrast jsou rovněž představeny významné sociální projekty obytných sídlišť ve Vídni.
Kdy: Di, 08.12.2020–So, 14.03.2021
Kde: MAK – Museum für angewandte Kunst
www.mak.at