Když Gustav Klimt v únoru 1918 zemřel, stál portrét mladé, v kimonu zahalené dámy s odhaleným ramenem  na malířském stojanu v jeho ateliéru.  A nyní je Dáma s vějířem k vidění ve vídeňském Belvederu. Obraz, který je součástí soukromé sbírky, má veřejnost možnost téměř po 100 letech vidět.

v Klimtově ateliéru krátce po jeho smrti

Krátce po Klimtově smrti vznikla v jeho ateliéru fotografie – jsou na ní dva obrazy na  malířských stojanech: Dáma s vějířem a nedokončený obraz Nevěsta. Zatímco Nevěsta se jako zápůjčka v Belvederu nachází již delší dobu, Dáma s vějířem hostuje poprvé.  Podle dochovaných zpráv spatřila veřejnost Klimtův obraz Dáma s vějířem naposledy v roce 1920 v rámci výstavy vídeňské Kunstschau. Obraz z období 1917-18 tehdy zapůjčil průmyslník Erwin Böhler. Od té doby byl obraz součástí soukromé sbírky, přičemž jeho osudy nejsou zcela známé. Po roce 1920 se obraz ocitá ve Švýcarsku, u rodiny Böhlerových. Následně jej v 50. letech získává sběratel Rudolf Leopold. V roce 1981 byla vystavena v Tokiu a 1992 v Krakově.  V květnu 1994 se obraz neznámé dívky objevuje v aukční síni Sotheby’s ve Spojených státech. Dílo tedy bylo ilegálně vyvezeno. Soudní řízení založené na obžalobě proti neznámému pachateli, kterému chyběla vývozní licence, bylo ovšem zrušeno. Nebylo totiž možné osoby spojené s vývozem obrazu dohledat. Současný majitel přitom o dramatické minulosti obrazu informován nebyl. Aby Rakousko mohlo obraz převézt v rámci výstavy zpět do země, muselo mu po celou dobu konání výstavy poskytnout imunitu.

Klimt na Dámě s vějířem pracoval během roku 1917 – až na několik detailů obraz dokončil. Zatímco umělec většinou portértoval dámy tehdejší vídeňské společnosti, tentokrát se zaměřil pravděpodobně na neznámý model. Motivem je variace jeho oblíbených témat: „sličné vídeňačky“. Svůdná hra neznámé ženy – pravděpodobně tanečnice – působí sebevědomě a suverénně. Se zvednutou hlavou, odhalenými rameny a hrudníkem skrytým za vějířem pozoruje diváka.

Dáma s vějířem a Nevěsta

Radost ze zápůjčky neskrývá ani ředitelka Belvederu, kde bude obraz až do 13. února 2022 k vidění. „Možnost ukázat tento tajemstvím opředený Klimtův obraz v Belvederu představuje pro mne opravdu šťastný okamžik. Dáma s vějířem jako jedno z posledních děl Gustava Klimta v sobě skýtá velkou sílu. Skutečnost, že obraz nebyl v Rakousku 100 let k vidění, podtrhává jeho významnost. Tento obraz veřejnost jednoduše musí vidět“, okomentovala novou zápůjčku Belvederu jeho ředitelka Stella Rollig.

V Horním Belvederu je nyní obraz vystaven v rámci dvoudílné speciální výstavy. První výstava ukazuje nejen Dámu s vějířem, ale i další nedokončená Klimtova díla: Nevěsta, Portrét Amalie Zuckerkandl, Adam a Eva a Dáma v bílém. V říjnu pak na výstavu naváže další sbírka, která návštěvníkům zprostředkuje Klimtova díla ovlivněná japonským a čínským uměním.
25. března 2021 – 13. února 2022, Horní Belvedere
www.belvedere.at