Kolem nás, zdánlivě co by kamenem dohodil, jsou snad všechny tyrolské třítisícovky. I špička Großglockneru vykukuje z pozadí. Toto panorama „dobíjející baterky“ nás provází, vyjedeme-li z kteréhokoli z lyžařských středisek Kitzbühelských Alp.
Brixental se svou jedinečnou polohou uprostřed Kitzbühelských Alp klade sportovcům otázku: rozhodnout se pro carving v nejrozsáhlejší propojené lyžařské oblasti v Rakousku nebo pro sjezd na legendární kitzbühelské sjezdovce Streif na svazích Hahnenkammu. Odpověď zní: „možné je oboje“, protože tři střediska Brixen im Thale, Kirchberg a Westendorf spojují SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental se světoznámou lyžařskou oblastí Kitzbühel-Kirchberg. Ale i mimo sjezdovky lze prožít nezapomenutelné chvíle: neuvěřitelnou noc v alpském iglú nebo návštívit zimní lezecký park či vyrazit na lyžařskou túru či na výlet na sněžnicích zasněženou krajinou.„Ztratit se tady však rozhodně nemůžete, vyznat se ve spleti jednadevadesáti vleků a lanovek a na 279 kilometrech propojených sjezdovek je fakt jednoduché,“ přesvědčuje nás průvodkyně Anita. „Orientační body totiž vidíte vždycky.“ Je to na jedné straně skalnatý masiv Wilder Kaiser, který připomíná ležícího obra, na druhé bílý kužel „plešky“ nejvyššího bodu největší lyžařsky propojené rakouské oblasti, hory Hohe Salve (1 829 m n. m.).
Možná právě proto, že se lyžuje poměrně nízko, Češi tento areál dosud neobjevili. Jistota sněhu je tu však velká (80 % sjezdovek je uměle zasněžováno), navíc je to sem od nás ve srovnání s jinými lyžařskými regiony Tyrolska blízko. Z dálnice Mnichov–Innsbruck ani rakouskou dálniční známku díky dohodě lyžařské oblasti s úřady nepotřebujete. Za pár hodin cesty z domova se ocitnete v lyžařském ráji, kde své tratě najdou jak rodiny s dětmi, tak milovníci náročnějších sjezdů. Ne náhodou byl tento areál vyhodnocen prestižní společností ADAC jako nejlepší v Rakousku, pokud se týká poměru ceny a nabídky.
Skvělé osvěžovny na každém kroku
Večeříme na chatě Brenner-Alm nad Ellmau (www.brenneralm.at). Ačkoli už lyžařský den skončil, přijeli jsme sem lanovkou, chata totiž leží přímo na sjezdovce.
Ve SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental je takových „občerstvovacích zastávek“ přes 80 a mnohé se podobně jako Brenner-Alm pyšní rovněž kuchyní pro gurmety. Dřív než dohoří polena v krbu uprostřed restaurace a muzikanti v kožených kalhotách dohrají, se však musíme zvedat. Čeká nás adrenalinová cesta na sáňkách asi čtyři kilometry dlouhým toboganem. Není divu, že když dorazíme dolů do Ellmau (někteří řádně vyválení ve sněhu), míříme rovnou do baru, abychom se mohli podělit o své dojmy.
Legrace a zábava, dobré jídlo i pití, stejně jako relaxace ve wellness patří přece k lyžařské dovolené. Nejde o to najezdit co nejvíc kilometrů, ale přinést si odtud zážitky na celý život.
Informace o SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental
■ Každoroční atrakce je SkiMowie – trasa v Scheffau. Kamery na trati zaznamenají vaše lyžařské umění a záznam si můžete na internetu stáhnout a poslat ho svým blízkým.
■ V oblasti je i 202,5 km lyžařských běžeckých tratí, v Scheffau je 2 km dlouhý osvětlený uměle zasněžovaný okruh, kde lze běhat i večer.
■ V sezoně stojí šestidenní skipas pro dospělé 209,50 eur, pro děti 105 eur (do pěti let lyžují zdarma). Od 16. března nabízejí ubytovací zařízení zvýhodněné pobyty.
■ V nabídce nechybějí dopolední skipasy (30,- eur), odpolední skipasy (od 12. hod. – 33,50 eur)
Sjezdovky ve SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental jsou široké a téměř na každé je nějaká „občerstvovací stanice“.
■ Jednodenní skipass – 42, 50 eur, děti : 21,50 eur.
Další zajímavé články z Kitzbühelských Alp:
článek Radka Holuba – časopis Snow