Poprvé od vybudování zámku Murau (1628 – 1643) je na fasádě zřejmé, co uvnitř proudí: modrá krev.

 Malebné štýrské městečko Murau letos slaví od 17. června do 14. října čtyři sta let rodu Schwarzenbergů.
Od setmění až po jedenáctou hodinu večerní je poprvé od vybudování zámku Murau (1628 – 1643) už na jeho fasádě zřejmé to, co proudí uvnitř – modrá krev. Modře nasvícené sídlo je symbolem velké letní výstavy „400 let Schwarzenbergů v Murau“, která se koná v centru města i okolí. Výstava plná historických artefaktů a zajímavých dokumentů vás provede pohnutými dějinami tohoto knížecího domu.

Při procházce historickým centrem se návštěvník výstavy prostřednictvím transparentů na fasadách domů a zastávek na historických místech seznamuje s inspirující minulostí města a rodu Schwarzenbergů. Vtipně je i přibalena historie pivovaru v Murau, ve kterém se pivo vaří už také pěkně dlouho – od roku 1495.
Na samotném zámku Murau, ve vnitřním dvoře se nachází další malá výstava, kterou koncipovala Dr. Therese Schwarzenberg a vypráví o rodině Schwarzenbergů.

Jak se jedlo u Schwarzenbergů
Aby si návštěvníci mohli výstavu vychutnat všemi smysli, připravili murští hospodští a kuchaři jídla šitá na míru tématu Schwarzenberg. Všechna se podávají po celou dobu výstavy, tady celých 16 týdnů, ve všech místních restauracích a hospůdkách. Vyvrcholením jsou dvě slavnostní tabule 15. a 16. července, vždy pro 150 lidí, prostřeno bude přímo v ulici Schwarzenbergstraße.

Výlety kolem Murau
Pokud do Murau  na oslavy zavítáte,  odměnou vám bude  i spousta památek,  které můžete navštívit.  Murau  se rozkládá  v jihozápadní části  spolkové  země Štýrska  na  jižní straně alpského hřebenu. Čechům je možná známé  právě  díky  knížeti Karlu  Schwarzenbergovi.

Jeho zámek je nepřehlédnutelnou dominantou malebného městečka s idylickou promenádou kolem řeky Mur, kam míří milovníci přírody, romantici i cyklisté, na které tady čeká 350 km dlouhá cyklistická stezka Murradweg podél řeky Mur. A golfisty jistě nadchne krajinně nádherné hřiště.

Malebné městečko a idylická promenáda kolem řeky Mur jsou oblíbeným cílem milovníků romantické přírody.  Cyklisty nadchne 350 km dlouhá cyklistická stezka Murradweg podél řeky Mur.

 Golfclub Murau – Kreischberg
Přestože zde toto hřiště bylo vybudované nedávno, člověk má pocit, jako by dokonale udržované fairwaye, a greeny kolem řeky Mur byly odjakživa.

18. ostrovní jamka před klubovnou

„Našim zadáním pro designera hřiště bylo, aby ná vyprojektoval férové hřiště,“ vypráví manager hřiště Karl Fussi, který v zimě řídí nedaleké lyžařské středisko a v létě přesedlává na golf. A hned vysvětluje, co pod pojmem férové hřiště rozumí: „Chtěli jsme hřiště, které bude sice náročné, takže si jej s chutí zahrají dobří a zkušení hráči, ale neodradí ani začátečníky.“

Hřiště je velké kolem 60 hektarů a autory jsou projektanti Diethard Fahrenleitner a Barbara Eisserer. Vyjma prvních tří jamek je rovinaté a scenérie kolem je úchvatná v každém ročním období. Prudké svahy s domky a farmami na okolních stráních, lesy a louky, na kterých se pase dobytek.

Ubytování
Region Murau-Kreischberg skýtá zimním návštěvníkům ubytování ve všech kategoriích a cenách. Jsou tu k dispozici nejen wellness hotely, ale i menší penziony a apartmánové objekty. Nechybí ani nabídka ubytování přímo na selských dvorech.

– Zajímavost –

Za vším hledej ženu…
O slavných  mužích  rodu Schwarzenbergů  toho bylo namluveno   napsáno hodně, málo se však ví,  že mezi všemi těmi vojevůdci,  diplomaty,  statkáři,  lesníky   a politiky byla  také značná  část  významných  žen.  Jednou  z nich   byla Anna Neumann von Wasserleonburg (1535 – 1623), od níž pochází převážná část majetku této dynastie.

Původně dcera obchodníka z Villachu byla sebevědomá renesanční žena, který vyznávala evangelickou víru. Přežila pět manželů, z nich někteří byli šlechtici, a její dědictví se tak úctyhodně rozrostlo. A to tak, že peníze dokonce půjčovala. Traduje se, že nemalý obnos  220 000 guldenů si od ní vypůjčil samotný císař Ferdinand II.

Co se ale mělo stát s tak gigantickým jmění této „veselé vdovy“? Jednaosmdesátiletá bezdětná vládkyně Murau se nakonec rozhodla věnovat své bohatství Schwarzenbergům. U svého vyvoleného, o 50 let mladšího, hraběte Georga Ludwiga zu Schwarzenberg nejprve uvažovala o adopci. Ten se však nehodlal vzdát svého jména, tak s konala okázalá svatba. Manželství trvalo pouhých šest let nicméně položilo základní kámen dynastie Schwarzenbergů v Murau.

 Bylo to již její šesté manželství a zjevně ne právě z velké lásky. Nicméně znamenalo velké diplomatické svobody pro angažovaného hraběte Georga Ludwiga  zu Schwarzenberg ve službách císaře během třicetileté války a tím i základní kámen dynastie Schwarzenbergů v Murau.

Šest let po svatbě s mladým hrabětem Ludwigem zu Schwarzenberg Anna Neumann umírá a zanechává mu panství v Murau a k tomu pohádkový majetek. K největším dlužníkům Anny Neumann patřili tehdy císař a kníže-arcibiskup von Salzburg.

První aktivity hraběte Georga Ludwiga zu Schwarzenberg
Už v roce 1628 nechal vybudovat zámek Obermurau (dnešní zámek Schloss Murau), několik let poté následuje kapucínský klášter. Dědicové hraběte pilně budovali a z nenápadného malého městečka Murau se pomalu stává úctyhodné město na řece Mur – městské právo má tato perla na řece Mur už od roku 1298.

www.ausstellung-murau.at
www
.murau-kreischberg.at